Prilog TV Lav Užice povodom projekta „Elektronika iz prve ruke“ koji organizuje grupa mladih Konstruktori u našem radio-klubu. Sagovornik im je bio Duško.
Page 17 of 21
TV Lav o Radio-klubu „Aco Vučković“ YU1ABH Užice
TV Lav Užice je 18. februara u svom Dnevniku objavila prilog o našem radio-klubu i radio-amaterizmu. Sagovornik im je bio Peđa YU9TP.
Konstruktori – održano prvo predavanje
Konstruktori su probili led. U sredu, 17. februara, u našem radio-klubu je održano prvo u nizu predavanja pod nazivom „Elektronika iz prve ruke“.
Posećenost je bila odlična. Tražilo se mesto više.
U prvom delu predavanja, posetioce je sa istorijom radio-amaterizma i radio kluba upoznao Milan Milovanović YU1ZZ, a nakon toga je i objasnio šta su radio-amateri, čime se bave, i kakav je njihov značaj.
U drugom delu, Predrag Supurović YT9TP, je predstavio osnovne električne veličine i elektronske komponente.
Prvi utisci su dobri. Posetioci su rekli da im je bilo zanimljivo i da će doći i na naredna predavanja. I sami predavači su bili zadovoljni pažnjom i zainteresovanošću slušalaca.
Većina posetilaca su mladi, uglavnom srednjoškolci, koji nisu ranije imali mnogo prilike da se bave elektronikom a interesuje ih, tako da su ova predavanja dobra prilika da im se to omogući.
Naredno predavanje je u sredu, 24. februara u 20 časova.
Konstruktori na TV5 Užice
Prilog TV5 Užice povodom projekta „Elektronika iz prve ruke“ koji organizuje grupa mladih Konstruktori u našem radio-klubu. Sagovornici su im bili Duško i Janko.
Konstruktori – Teslin transformator
I pre nego što su počela predavanja Konstruktori su se bacili na konstruisanje. Najmlađi član tima, Janko, je preko Fejsbuka podelio video o konstrukciji vrlo jednostavnog Teslinog transformatora koji radi na bateriju od 9 volti.
Jednostavna konstrukcija je izgledala kao vrlo zanimljiv projekat, a Teslino ime je uvek više nego dovoljna motivacija. Brzo je na Internetu pronađena i šema sklopa i skovani su planovi da se napravi prva konstrukcija.
Organizovano je prikupljanje delova, namotavanje transformatora i jedno veče se ekipa okupila u radio-klubu da sastavi sklop.
Nakon pažljive analize šeme i lemljenja komponenti došao je trenutak da se uređaj prvi put uključi i isproba.
Ali, nakon uključenja ništa se nije desilo, osim što je se tranzistor previše grejao. Pokušaji da se ustanovi kvar su ispali bezuspešni. Sve komponente su ispitane i utvrđeno je da je ispravne, a nije bilo greške ni u njihovom povezivanju ali – uređaj nije radio.
Sledećeg dana potražena je pomoć starijih i ubrzo je otkriven problem. Niko nije obratio pažnju da je vrlo važno da primarni i sekundarni namotaj moraju da budu namotani u istom smeru (doduše, u šemi to nije baš bilo ni naglašeno). To nije bilo dobro – primarni i sekundarni namotaji su prilikom gradnje namotani u suprotnom smeru.
Greška je ispravljena, i usledila je nova proba koja je ovaj put bila uspešna. Uključila se svetleća dioda kao indikator da uređaj radi, a kada je neonska sijalica primaknuta transformatoru – zasvetlela je.

Konstruktori – Završne pripreme
U subotu je stigla školska tabla koju su Konstruktori dobili od Fondacije „Ana i Vlade Divac“ za izvođenje projekta Elektronika iz prve ruke. Istog dana je tabla i namontirana.
Nakon toga, ekipa Konstruktora je prionula na preuređivanje rasporeda u prostoriji, kako bi od nje napravili učionicu. Premeštani su stolovi, stolice, klupe i konačno se (skoro) sve skockalo.
Pored table, bitan faktor za razmeštanje je bio i video projektor i najviše vremena je potrošeno da se odredi gde on treba da stoji i kako uklopiti sve ostalo.
Projektor je dobijen na korišćenje od preduzeća „Infosys“ baš za izvođenje planiranih predavanja.
U radio-klubu nema dovoljno stolica pa ako znate gde bismo mogli da nađemo neke polovne ili rashodovane stolice koje bismo mogli da popravimo obavezno javite.







