Прилог ТВ Лав Ужице поводом пројекта „Електроника из прве руке“ који организује група младих Конструктори у нашем радио-клубу. Саговорник им је био Душко.
Page 17 of 21
ТВ Лав о Радио-клубу „Ацо Вучковић“ YU1ABH Ужице
ТВ Лав Ужице је 18. фебруара у свом Дневнику објавила прилог о нашем радио-клубу и радио-аматеризму. Саговорник им је био Пеђа YU9TP.
Конструктори – одржано прво предавање
Конструктори су пробили лед. У среду, 17. фебруара, у нашем радио-клубу је одржано прво у низу предавања под називом „Електроника из прве руке“.
Посећеност је била одлична. Тражило се место више.
У првом делу предавања, посетиоце је са историјом радио-аматеризма и радио клуба упознао Милан Миловановић YU1ZZ, а након тога је и објаснио шта су радио-аматери, чиме се баве, и какав је њихов значај.
У другом делу, Предраг Супуровић YT9TP, је представио основне електричне величине и електронске компоненте.
Први утисци су добри. Посетиоци су рекли да им је било занимљиво и да ће доћи и на наредна предавања. И сами предавачи су били задовољни пажњом и заинтересованошћу слушалаца.
Већина посетилаца су млади, углавном средњошколци, који нису раније имали много прилике да се баве електроником а интересује их, тако да су ова предавања добра прилика да им се то омогући.
Наредно предавање је у среду, 24. фебруара у 20 часова.
Конструктори на ТВ5 Ужице
Прилог ТВ5 Ужице поводом пројекта „Електроника из прве руке“ који организује група младих Конструктори у нашем радио-клубу. Саговорници су им били Душко и Јанко.
Конструктори – Теслин трансформатор
И пре него што су почела предавања Конструктори су се бацили на конструисање. Најмлађи члан тима, Јанко, је преко Фејсбука поделио видео о конструкцији врло једноставног Теслиног трансформатора који ради на батерију од 9 волти.
Једноставна конструкција је изгледала као врло занимљив пројекат, а Теслино име је увек више него довољна мотивација. Брзо је на Интернету пронађена и шема склопа и сковани су планови да се направи прва конструкција.
Организовано је прикупљање делова, намотавање трансформатора и једно вече се екипа окупила у радио-клубу да састави склоп.
Након пажљиве анализе шеме и лемљења компоненти дошао је тренутак да се уређај први пут укључи и испроба.
Али, након укључења ништа се није десило, осим што је се транзистор превише грејао. Покушаји да се установи квар су испали безуспешни. Све компоненте су испитане и утврђено је да је исправне, а није било грешке ни у њиховом повезивању али – уређај није радио.
Следећег дана потражена је помоћ старијих и убрзо је откривен проблем. Нико није обратио пажњу да је врло важно да примарни и секундарни намотај морају да буду намотани у истом смеру (додуше, у шеми то није баш било ни наглашено). То није било добро – примарни и секундарни намотаји су приликом градње намотани у супротном смеру.
Грешка је исправљена, и уследила је нова проба која је овај пут била успешна. Укључила се светлећа диода као индикатор да уређај ради, а када је неонска сијалица примакнута трансформатору – засветлела је.

Конструктори – Завршне припреме
У суботу је стигла школска табла коју су Конструктори добили од Фондације „Ана и Владе Дивац“ за извођење пројекта Електроника из прве руке. Истог дана је табла и намонтирана.
Након тога, екипа Конструктора је прионула на преуређивање распореда у просторији, како би од ње направили учионицу. Премештани су столови, столице, клупе и коначно се (скоро) све скоцкало.
Поред табле, битан фактор за размештање је био и видео пројектор и највише времена је потрошено да се одреди где он треба да стоји и како уклопити све остало.
Пројектор је добијен на коришћење од предузећа „Infosys“ баш за извођење планираних предавања.
У радио-клубу нема довољно столица па ако знате где бисмо могли да нађемо неке половне или расходоване столице које бисмо могли да поправимо обавезно јавите.







