Radio-amateri, stručni entuzijasti
Marija Vranić · mart 29, 2019
UŽICE – Ne zna se tačno koliko je radio amatera iznedrio užički Radio-klub „Aco Vučković“ za više od 70 godina postajanja, ali se zna da su u njemu stasavali entuzijasti za radio tehniku, elektroniku i elektrotehniku sa poznavanjem stranih jezika, geografije, topografije, konstruktorstva i astonomije.
Jedan od njih je i sedamnaestogodišnji Janko koji je želeo da sazna kako je moguće da se ostvari veza bez telefona i interneta. Za četiri godine bavljenja radioamaterizmom postigao je svetske rezultate na takmičenjima.
„Imam više od 12 hiljada ostvarenih kontakata sa različitim ljudima. Idem na strana i domaća takmičenja. Strana traju i do 48 sati što podrazumeva vrlo malo spavanja uz konstatntan rad. Tri puta sam bio svetski prvak u mojoj ruki (rookie) kategoriji“, kaže Janko.
Da su na počektu najdraže veze sa udaljenim zemljama, a kasnije sa zemljama u kojima je nerazvijen radioamaterizam potvrđuje Kristina, jedina devojka u klubu. Ona ističe da pored zanimljivosti, ovaj hobi pruža znanja koja nigde drugo ne mogu da se nauče.
„Najbitnije je da sam naučiš da napraviš antenu, podesiš stanicu i napraviš dodatnu opremu. Radio-amaterizam napreduje sa tehnikom, pa su dostupne i digitalne tehnologije, može da se nauči i programiranje i mikrokontroleri“, kaže Kristina Janković.
U užičkom klubu sada ima oko 50 članova. Održavaju radio-stanice, takmiče se, prave uređaje i antene. Kažu, svako može da postane radio-amater samo bi trebalo da je radoznao, da polozi stručni ispit i dobije licencu.
„Nastojimo da privučemo mlade koje zanima tehnika, preko elektronike i računara, ali brzo im se svide radio stanice. To je drugačije, to je veština. Svako može da uzme mobilni telefon ili preko interneta da se ispriča s nekim, ali to uraditi preko radio stanice je poseban doživljaj“, priča Predrag Supurović.
Još jednu veliku ulogu ima radiamaterizam za mlade ljude, a to je da ih skloni sa ulice, zainteresuje za konstruktorstvo i stvori prijateljstva širom sveta.
„Interesovanja radio-amatera su slična svuda širom sveta. Ja da odem u bilo koju zemlju, videću antene, prepoznaću radio-amatera i možda se upoznati s njim“, dodaje Janko.
Dok mladi odmeravaju snage na takmičenjima, znanje pravu ulogu igra u vreme kriznih situacija. Za vreme bombardovanja radio amateri su bili nezvaničan način komunikacije i dobili su orden za zasluge, ali kažu, u mirnim vremenima prepušteni su sami sebi. Kažu još i da bi im značila podrška države – da znaju da se za njih zna i da su deo sistema koji ceni to sto potencijalno mogu da pruže.