Page 10 of 21

Нови радио-уређај у примопредајној секцији

Примопредајна секција нашег радио-клуба сада располаже једним добрим радио-уређајем: Kenwood TS-930S. Набавку овог уређаја је омогућио Горан Којадиновић, власник ужичког предузећа Infosys, као знак подршке активностима радио-клуба на техничком описмењавању младих.

Ово појачање је дошло у правом моменту јер је опрема коју ради-клуб стара, набављена осамдесетих година прошлог века, и једно време нисмо ни имали уређај на коме млади могу да раде и одржавају радио-везе.

Одржана друга практична радионица

2016-12-03-ii-radionica-01

У суботу, 3. децембра, у радио-клубу је одржана друга практична радионица у оквиру пројекта „Електроника из прве руке„.

На претходној радионици је цртана шема и пројектовано штампано коло електронског уређаја, а на овој су учесници могли да практично виде и учествују у изради штампаног кола на основу нацрта.

Радионицу је водио Мире YU2ZZ који је показао неколико техника преношења нацрта штампаног кола на каширани пертинакс и показао како се бакар са пертинакса разлаже мешавином соне киселине и водоник-пероксида. Учесници су и сами цртали фломатерима по пертинаксу и након тога су и те плочице изједане у киселини.

2016-12-03-ii-radionica-02

За следећу радионицу, у суботу, 10. децембра, планиран је и завршни део процеса израде електронског уређаја – лемљење електронских компоненти на плочицу и тестирање функционалности састављеног уређаја.

Наши млади оператори у YOTA 2016

SRSИАРУ ЈОТА (IARU YOTA, Youngsters On The Air) програм је и ове године прогласио децембар за месец активности промоције радио-аматеризма међу младима.

Савез радио-аматера је подржао ову активност активирањем специјалног позивног знака YT16YOTA. Знак ће бити активан од 1. до 31. децембра 2016. године.

Наши млади оператори Јанко YU3EEA и Перо YU4FPS су се већ пријавили за учешће и они ће 2. децембра активирати специјални позивни знак. Јанко ће радити на 1.8, 7 и 14 MHz а Перо на 3.5, 21 и 28 MHz. Они ће бити активни са локације Кошута радио-клуба Севојно YU1AAX.

Конструктори: Настављамо са практичним радионицама

У суботу, 3. децембра, у 16 часова у радио-клубу ће бити одржана друга практична радионица у оквиру пројекта „Електроника из прве руке„.

2016-11-18-yu4tdx

На радионици прошле суботе је цртана шема и пројектовано штампано коло електронског уређаја, а на овој ће учесници моћи да сами израде штампана кола на основу нацрта.

Радионицу ће водити Мире YU2ZZ.

Позивамо све заинтересоване да нам се придруже. Улаз је слободан.

Конструктори: одржана прва радионица

Данас је одржана прва практична радионица у оквиру пројекта Електроника из прве руке. Најпре је Пеђа YT9TP упознао ученике о радио-аматеризму и циљу практичних радионица, а потом је Мире YU2ZZ преузео главну реч и наставио према плану радионице.

2016-11-26-i-radionica-01

Мире је открио да је уређај, који ће бити направу току радионица, универзални стабилизатор напона са колом LM317. Разлог за његов избор је управо у универзалности јер се ово коло лако може употребити да обезбеди излазни напон у широком опсегу, а истовремено је и његова употреба веома једноставна, што је погодно за учење.

Укратко је објаснио задатак уређаја: да омогући да се од неког расположивог напајања напона 9 V, лако добију потребни излазни напони у опсегу од 3.3 V до 6 V који су често потребни за напајање електронских кола.

2016-11-26-i-radionica-03Наставио је са описом кола уређаја, које је најпре нацртао на табли а затим показао и како се то ради на рачунару. Након тога је показао и како се ради симулација рада кола на рачунару ради анализе његовог рада, и коначно како се црта штампано коло и објаснио поступак како се на основу тог цртежа може израдити штампана плочица.

Сама израда штампане плочице ће бити рађена на наредној радионици која ће бити одржана у следећу суботу, 3. децембра у 16 часова у нашем радио-клубу.

Након завршене радионице, учесници су могли да се упознају са инструментима, алатом и опремом који су им на располагању не само у току радионице него и ван ње у свим активностима конструкторске секције радио-клуба, што је изазвало велико интересовање, нарочито зато што је то некима била и прва прилика да такве ствари виде. Добар део ове опреме је набављен уз помоћ Дивац омладинских фондова Фондације „Ана и Владе Дивац“ у сарадњи са Општином Ужице и Балканским фондом за демократију, а понешто је  и власништво чланова клуба које они стављају на располагање.

2016-11-26-i-radionica-02

Радује да су учесници радионице показали заинтересованост и постављали питања интересујући се за разне детаље. Све у свему дан је проведен пдодуктивно и веома корисно.

Конструктори: практична радионица

2016-11-18-yu4fps

У суботу, 26. новембра у 16 часова у просторијама нашег радио-клуба одржава се прва у низу радиница из електронике. Радиће се практично на пројектовању електронског кола и цртању и анализи електронске шеме на рачунару. То је припрема за градњу која ће бити изведена на следећим радионицама.

Ово је права прилика за све које електроника интересује јер ће кроз практичан рад проћи све поступке у пројектовању и изради електронског уређаја.

Радионицу, испред конструкторске секције клуба, води Мирослав Аџић, YU2ZZ, а улаз је слободан и бесплатан за све заинтересоване.

elektronika-zaglavlje

Радионица је део пројекта Електроника из прве руке групе Конструктори који су подржали Дивац омладински фондови Фондације „Ана и Владе Дивац“ у сарадњи са Општином Ужице и Балканским фондом за демократију.